porota 2017

text

Adam Černý

Adam Černý

Adam Černý ist seit dem Jahr 2000 Kommentator für internationale, speziell europäische, Politik bei der Zeitung Hospodářské noviny. Davor arbeitete er als außenpolitischer Kommentator beim Nachrichtenmagazin Týden, beim öffentlich-rechtlichen Tschechischen Fernsehen und als Leiter des außenpolitischen Ressorts bei der Zeitung Lidové noviny.
Anneke Hudalla

Anneke Hudalla

Dr. Anneke Hudalla je ředitelkou studijního programu Evropské akademie v Berlíně a v minulosti pracovala v německém Spolkovém sněmu a Evropském parlamentu. V letech 2006 až 2010 publikovala jako redaktorka týdeníku Respekt řadu článků a reportáží z České republiky a sousedních států.
Daniel Brössler

Daniel Brössler

Daniel Brössler je zpravodajem deníku Süddeutsche Zeitung v Bruselu a od roku 2014 referuje o dění v Evropské unii a NATO. Jeho novinářská dráha začala v roce 1993 v Bratislavě. Pro Německou tiskovou agenturu (dpa) informoval o prvních měsících po rozdělení Československa.
Karel Hvížďala

Karel Hvížďala

Karel Hvížďala je novinářem a esejistou. Studoval strojařinu a později politické vědy a němčinu a německou literaturu. Od roku 1978 do roku 1990 žil v exilu v SRN, kde spolupracoval s RFE, Deutschlandfunkem, BBC.
Petr Brod

Petr Brod

Petr Brod studoval po emigraci své rodiny z Prahy v roce 1969 v Mnichově, Londýně a Cambridgi (Massachusetts, USA) politologii, východoevropské dějiny a žurnalistiku. Později pracoval jako redaktor BBC v Londýně a pro rádio Svobodná Evropa v Mnichově, po roce 1990 pak jako zpravodaj a vedoucí redakce obou stanic v Praze.

audio

Bogna Koreng

Bogna Koreng

Lužickosrbská germanistka pracuje jako bilingvní novinářka na volné noze pro rozhlas a televizi na obou stranách hranice. Od roku 2001 moderuje lužickosrbský televizní magazín Wuhladko a od roku 2003 působí jako vedoucí trimediálního studia MDR v Budyšíně.
František Černý

František Černý

František Černý působil od 90. let do roku 2001 jako československý a posléze český velvyslanec v Německu. Kvůli svému rodinnému původu nemohl za komunistického režimu zpočátku studovat a byl nucen pracovat v továrně. Později vystudoval na Karlově universitě v Praze germanistiku a bohemistiku.
Christoph Scheffer

Christoph Scheffer

Christoph Scheffer vystudoval v Marburgu obor psychologie a od roku 1986 působí jako novinář německé veřejnoprávní stanice Hessischer Rundfunk. V letech 1999 až 2004 byl rozhlasovým zpravodajem stanice ARD v Praze, v letech 2002 až 2004 vedl pražské studio ARD.
Libuše Černá

Libuše Černá

Libuše Černá se narodila v Praze a v roce 1977 přesídlila do Spolkové republiky Německo. Pracovala jako rozhlasová redaktorka stanice Radio Bremen a dnes je docentkou na Hochschule Bremen a ředitelkou literárního festivalu „globale° – Festival für grenzüberschreitende Literatur“.
Lída Rakušanová

Lída Rakušanová

Volná novinářka, pravidelně komentuje dění v Česku a v Německu v ČRo Plus, v ČT a v regionálních Denících, korespondentka listu Passauer Neue Presse z Prahy. Od 70. let 1994 působila v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově, koncem 90. let byla členkou Koordinační rady česko-německého diskusního fóra. Je nositelkou řady ocenění, m.

multimédia

Bára Procházková

Bára Procházková

Bára Procházková pracuje jako novinářka a moderátorka, v současné době působí jako vedoucí vydání ČT24.cz. Od roku 2004 pracovala jako redaktorka v Českém rozhlase a v týdeníku Respekt, působila také jako šéfredaktorka měsíčníku Bel Mondo.
Blanka Závitkovská

Blanka Závitkovská

Po studiu germanistiky v Praze, Berlíně a Vídni pracovala Blanka Závitkovská jako redaktorka a vedoucí produkce v pražském studiu německé veřejnoprávní televize ARD. Vedle toho působila jako dokumentaristka na volné noze.
Frank Überall

Frank Überall

Prof. Dr. Frank Überall působí jako novinář na volné noze mimo jiné pro veřejnoprávní stanice WDR a ARD, ale také pro deníky a online média. Po studiu politologie, pedagogiky a historie v Kolíně nad Rýnem promoval jako politolog na univerzitě v Tübingen. Na Vysoké škole pro média, komunikaci a ekonomiku (HMKW – Kolín n.
Michael Hiller

Michael Hiller

Michael Hiller vystudoval v Chemnitz podnikové hospodářství/ strojírenství a poté pracoval u letecké společnosti Interflug v Berlíně a jako tiskový mluvčí v kombinátu NAGEMA v Drážďanech. Od roku 1990 je ředitelem saského zemského svazu Německého svazu novinářů (DJV).
Vojtěch Berger

Vojtěch Berger

Vojtěch Berger působí v Českém rozhlase jako zahraniční redaktor; dříve byl několik let jeho stálým zpravodajem na Slovensku a v Rakousku. Za multimediální projekt Cíl: Německo, v rámci kterého dlouhodobě sledoval několik uprchlických rodin v bavorském Hofu, dostál Česko-německou novinářskou cenu 2016 v kategorii multimédia.