Marianne Allweiss: Smrt na železné oponě: zdlouhavé vypořádání se s minulostí v Česku

Jak těžké je otevírat minulost, pojmenovat zločin a hledat viníky? Kdo nese zodpovědnost za smrt lidí, kteří byli zastřeleni na hranicích v 80. letech 20. století, když se pokusili uprchnout z komunistického Československa do západního Německa? A jaký smysl má dnes je postavit před soud? Reportáž korespondentky německého rozhlasu v Praze o tom, jak se Česko pomalu vypořádává s vlastní minulostí.

Smrt na železné oponě: zdlouhavé vypořádání se s minulostí v Česku

Marianne Allweiss představuje posluchačům
v reportáži mezinárodní platformu, jejímž cílem je koordinovat zpracování totalitní minulosti v evropském měřítku. Jeden úspěch už platforma na svém kontě má: podáním žaloby v Německu v roce 2016 a o rok později v Česku se jí podařilo otevřít soudní řízení s příslušníkem nejvyšších pater československého komunistického aparátu. A tím de facto deklarovat, že střelba na československých hranicích, kde zahynuly stovky nejen českých, ale i východoněmeckých a mnoha dalších uprchlíků z východní Evropy, není promlčená ani po půlstoletí.

Lída Rakušanová

Přečtěte si celé laudatio

Pošlete vítězný příspěvek do světa!

Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!

Smrt na železné oponě: zdlouhavé vypořádání se s minulostí v Česku

Autor: Marianne Allweiss

Název média: Deutschlandfunk

Datum zveřejnění: 22. 7. 2023

Marianne Allweiss

Marianne Allweiss pracuje od roku 2022 v Praze jako rozhlasová zpravodajka pro stanice Deutschlandradio a ARD. Předtím pracovala pro Deutschlandfunk Kultur v Berlíně jako redaktorka a moderátorka v primetime programu a ve zpravodajské redakci. Podobně jako mnoho novinářů, kteří zůstávají spjati s Prahou, absolvovala stáž v českém zahraničním vysílání Radio Prag. Studovala historii, politiku, ekonomii a evropská studia, a to pokaždé se zaměřením na východní a střední Evropu. Jejím cílem je spojovat historii a současnost.