Vítězné příspěvky Česko-německé novinářské ceny
Každý rok vybereme osm nejlépe zpracovaných příběhů, které prohlubují vzájemné poznání mezi Čechy a Němci.

Alexandra Mostýn: Ti, kdo jsou prohlášeni za mrtvé, žijí déle
17. listopad 1989 přinesl zlomové události v moderních československých dějinách. Při příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu konfrontovala Alexandra Mostýn ve své reportáži pro německý deník taz vzpomínky pamětníků z obou táborů. Na listopadové události vzpomíná představitel disidentského hnutí Alexandr Vondra a také Ludvík Zifčák, tajný agent StB. Ten měl v průběhu demonstrace kamuflovat smrt jednoho z protestujících studentů. Ve své reportáži pracuje …
Alexandra Mostýn: Ti, kdo jsou prohlášeni za mrtvé, žijí déle Pokračovat ve čtení »

Thomas Muggenthaler: Jako dítě v Osvětimi
Jedna věc je znát historická fakta. Něco jiného však je skutečně chápat, jak dějinné události ovlivnily životy lidí. Thomas Muggenthaler vystudoval politologii. Nejrůznějšími informacemi, koncepty a teoriemi o dějinách 20. století je proto vybaven dostatečně. Avšak otázka, jak se něco takového jako holocaust vůbec mohlo přihodit, mu nedávala spát. Při svém hledání odpovědí nemusel jít daleko, doslova před dveřmi …
Thomas Muggenthaler: Jako dítě v Osvětimi Pokračovat ve čtení »

Pavel Polák: Postřehy odjinud: Německé pobřeží očima Pavla Poláka
Německé pobřeží kdysi bývalo místem rekreace desetitisíců obyvatel Československa. V posledních letech se obliba nejen Baltského, ale také Severního moře mezi Čechy opět zvětšuje. Pavel Polák pro ně však nepřipravil typického turistického průvodce. Novinář, který dlouhá léta pracoval v Německu jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu, nyní tam působí jako reportér Deníku N na volné noze a má tedy …
Pavel Polák: Postřehy odjinud: Německé pobřeží očima Pavla Poláka Pokračovat ve čtení »

Vladimír Ševela: Kohout? Spadl ze schodů…
Co je to, co vytváří naši identitu, co nás spojuje s minulými generacemi? Vladimír Ševela, redaktor víkendové přílohy Hospodářských novin, se při svém hledání přesahů minulosti do současnosti vydal k Lužickým Srbům. Tento malinký národ je přirozenou spojkou mezi Čechy a Německem, současná česká veřejnost o něm však příliš neví. Ve své pozoruhodné skice si autor všímá, na čem se …
Vladimír Ševela: Kohout? Spadl ze schodů… Pokračovat ve čtení »
Nominujte zajímavý příspěvek!
Zaujal vás v posledním roce novinářský příspěvek, který by si Česko-německou novinářskou cenu opravdu zasloužil?