Katrin Molnár & Jana Šustová: Pražská vietnamská komunita na vzestupu

Hledání identity, propojování rozdílných kultur a navazování mezilidských vazeb jsou témata, na kterých stojí jak česká a německá společnost, tak i naše civilizace. Autorky provázejí mladé protagonisty vietnamské menšiny v Praze, představitele druhé a třetí generace přistěhovalců, kteří do Česka přicházeli od 70. let minulého století za prací, a sledují, jak se pokouší vytvořit nové vztahy mezi oběma národy na základě vzájemného poznání a porozumění.

Pražská vietnamská komunita na vzestupu

Snímek Katrin Molnár a Jany Šustové nás vezme na pražský ,Banana Fest‘, festival vietnamské kultury, jehož organizaci mají na starost právě mladí vietnamští dospělí. Jejich cílem je ,ukázat tradice moderně‘ a oslavit – spolu s českými návštěvníky – rozmanitost vietnamské kultury. Že se jim jejich úsilí daří, můžeme díky citlivému doprovodu kamery sledovat i u své obrazovky.

Veronika Kupková

Přečtěte si celé laudatio

Pošlete vítězný příspěvek do světa!

Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!

Pražská vietnamská komunita na vzestupu

Autor: Katrin Molnár & Jana Šustová

Název média: Arte

Datum zveřejnění: 8. 3. 2024

Katrin Molnár & Jana Šustová

Katrin Molnár vystudovala germanistiku, obecnou a srovnávací literaturu a divadelní vědu. Od roku 2004 pracuje jako externí spolupracovnice stanice MDR a věnuje se především tématům z východní Evropy a nástupnických států Sovětského svazu. Jako autorka na volné noze vytvořila řadu reportáží pro stanice MDR, arte, ARD a ZDF. Její reportáž (společně s Paulem Tutsekem) „Arte Reportage – Mongolei: Nomaden in Zeiten des Klimawandels“ [Mongolsko: Nomádi v době klimatických změn] pro stanici arte byla v roce 2021 nominována na Grimmeho cenu. Jana Šustová působí od roku 2000 v Českém rozhlase, kde se zaměřuje především na Romy a další národnostní menšiny. Začínala jako webeditorka německé a ruské redakce Rádia Praha, ale romská kolegyně ji přivedla k rozhlasovému mikrofonu. Od roku 2023 externě spolupracuje také s německou televizí MDR / ARTE. V roce 2009 jí byla udělena historicky první Cena Muzea romské kultury za vytrvalou podporu muzea a pomoc při budování jeho sbírkových fondů, za stálou propagaci romské kultury vůbec. Je spoluautorkou knihy „Amendar. Pohled do světa romských osobností“, která získala Cenu Gloria Musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2018.