Kilian Kirchgeßner: Královna ovoce

Při čtení textu Kiliana Kirchgessnera pro magazín reportagen se sbíhají sliny na jazyku. Aby ne, když je jeho reportáž o těch nejlepších marmeládách na světě. Stojí za nimi Blanka Milfajtová, Češka, která za své marmelády získává pravidelně ocenění v prestižních gurmánských soutěžích. Příběh o tom, jak se “obyčejná” žena rozhodla opustit práci v kanceláři a věnovat se výrobě marmelád, je jedním z těch o cestě za splněným snem. Kilian Kirchgessner ho sepsal svěže, rozmanitě, s nečekanými akcenty. Právě tak, jak má chutnat ta nejlepší marmeláda.

Tento zcela nevinný příběh ještě přináší další poselství: Představuje Česko, které je mnohým německým čtenářům na hony vzdálené, jako zemi, kde jsou takové příběhy možné. Že tu lidé mají originální nápady, že s nimi mají úspěch. To je důležitý krok pro odbourávání předsudků.

Kilian Kirchgeßner

Královna ovoce

Kilian Kirchgeßner je nejenom citlivý a pozorný pozorovatel. Daří se mu také svá pozorování předávat obraznou a smyslnou řečí, takže při čtení jeho textu má člověk pocit, jakoby se do příběhu sám zapojil. Tento text je velký, výjimečný jazykový počin.

Anneke Hudalla

Královna ovoce

Autor: Kilian Kirchgeßner

Název média: reportagen

Datum zveřejnění: 1. 7. 2016

Kilian Kirchgeßner

Kilian Kirchgeßner je zahraniční korespondent z České republiky a Slovenska. Spolupracuje s rozhlasovými stanicemi ARD, mj. také Deutschlandfunk, WDR a Deutschlandradio Kultur, ale také pro časopisy z Německa, Rakouska a Švýcarska. Za svou práci získal řadu ocenění, mj. cenu Axel-Springer-Preis a Young Journalist Award Evropské unie.