Martin Weiser: Jak těžké je zapustit kořeny v cizí zemi

Dva lidské osudy, které dělí takřka 80 let, spojuje jedno téma – válka. Pětiletá Sieglinde, Němka, která musela po druhé světové válce opustit svůj domov a desetiletý Váňa, Ukrajinec, který ze dne na den s rodiči utekl z válkou zmítané země. Martin Weiser nás vtáhne do silných příběhů, které popisuje velmi střízlivě a věcně. Paralelně tak můžeme sledovat pocity a nesnáze obou protagonistů, jejichž životy se nejen souhrou náhod, ale především díky lidskému porozumění a solidaritě protnou. A my je tak díky citlivému vyprávění můžeme doprovázet na jejich cestě k nalezení nového domova.

Martin Weiser

Jak těžké je zapustit kořeny v cizí zemi

Popisovat osudy lidí, kterým život obrátila naruby válka, je nanejvýš obtížné. Ještě více to platí, pokud autor stojí před úkolem pokusit se skloubit osudy, které dělí generace, a kdy kořeny dějinných zvratů nemusí být totožné. Martinu Weiserovi se to v reportáži „Jak je těžké zapustit kořeny v cizí zemi“ podařilo proto, že se vyhnul pasti, které by nutně kladlo srovnání historických událostí na ploše jednoho příspěvku do měsíčníku, v tomto případě magazínu Reportér. Podařilo se mu to proto, že udělal to, co v takových případech bývá nejspolehlivější a z novinářského hlediska nakonec i nejúčinnější, soustředil se na konkrétní osudy konkrétních lidí.

Adam Černý

Pošlete vítězný příspěvek do světa!

Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!

Jak těžké je zapustit kořeny v cizí zemi

Autor: Martin Weiser

Název média: REPORTÉR MAGAZÍN

Datum zveřejnění: 8. 5. 2023

Martin Weiser

Martin Weiser býval vládním a berlínským zpravodajem ČTK a teď pro Četku dělá noční zahraniční zpravodajství z různých koutů světa; momentálně z Martiniku. Když má prostor a čas, píše pro Reportér - nejraději o Africe; o tématech, kterým se u nás nedostává pozornosti, ale zaslouží si ji; a také o lidech, kteří se svět kolem sebe snaží měnit k lepšímu. Efektivní altruista.