Klimatická a energetická politika – jedny z mála témat, ve kterých se přístupy Čechů a Němců v posledních letech rozcházejí. Mladí rozhlasoví novináři Štěpán Vizi a Filip Rambousek se rozhodli za pomoci oblíbeného podcastového formátu přispět k přiblížení odlišných pohledů a vzájemnému pochopení obou zemí. Dvojjazyčné zpracování podcastu společně se snahou nabídnou i možná řešení konkrétních klimatických problémů z něj činí vskutku průkopnický projekt. V oceněném příspěvku z podcastové série s názvem „Karbon“ se autoři společně s odborníky z německé i české strany zabývají vztahem zemědělství a životního prostředí.
Když před lety přišel prvotní nápad natočit sérii podcastů o klimatické krizi, málokdo z českých novinářů se tomuto tématu věnoval systematicky. Jelikož jsem strávil nějaký čas v Německu, vnímal jsem, že se tam o tématech klimatické změny mluví úplně jinak a častěji.
Štěpán Vizi
V Německu je větší shoda na tom, že klimatická změna je problém a snaží se to řešit. V České republice je vidět, že si to lidé také uvědomují, ale trošku pokulhává snaha hledat řešení na politické úrovni.
Filip Rambousek
Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?
Mladí rozhlasoví novináři Štěpán Vizi a Filip Rambousek ve svém příspěvku úspěšně spojují hned několik současných fenoménů do velmi zdařilého celku. Využívají formát dnes tolik oblíbeného podcastu, ve kterém se zaměřují na jedny z klíčových výzev pro naši společnost. A to vše na půdorysu dvou sousedních zemí, které po překonání vzájemné složité minulosti hledají cesty, jak a v čem spolupracovat do budoucna.
Filip Nerad
Pošlete vítězný příspěvek do světa!
Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!