Uzavření hranic v důsledku koronavirové pandemie v roce 2020 zasadilo velkou ránu česko-německým vztahům. Kromě diplomatického oříšku ovlivnilo bezprostředně životy stovek tisíc lidí, kteří na hranici žijí, kteří se naučili žít tak nějak bez ní a pro které se svobodný pohyb bez ohledu na hraniční čáru stal naprosto běžnou součástí jejich života. Dva kolegové z Českého rozhlasu Václav Jabůrek a Ladislav Novák se ve své společné reportáži vydali prozkoumat, co konkrétně uzavření česko-německých hranic znamenalo – po stránce politické, právní, ale zejména lidské. Podrobně dokumentují jednu vzájemnou závislost, která se zdála být tak obyčejná, že jsme skoro přestali vnímat její hodnotu – a až v důsledku krize jsme si opravdu mohli uvědomit, co pro nás znamená.
Museli jsme to udělat už z toho důvodu, že uzavírat hranice je v podstatě extrémní řešení, nota bene když se bavíme o hranicích, které už v podstatě neexistují a o tom, že lidi jsou i závislí na tom, že hranice neexistují.
Václav Jabůrek
Z pandemie jsem si asi odnesl větší vztah k sociálním tématům. I se to asi promítalo v té reportáži, protože jsem chodil k lidem domů a povídal si s nimi o jejich těžkostech. Myslím, že do budoucna to bude stále mým větším tématem, zastávat se lidí, kteří jsou ve složitých situacích nebo se na ně zapomíná.
Ladislav Novák
Václav Jabůrek & Ladislav Novák: Zaostřeno na uzavřené česko-saské hranice
Oba novináři ve své společné reportáži přesvědčivě a autenticky ukázali, jak hustě propletené jsou česko-německé vazby v pohraničí. Člověk se učí si vzájemných vztahů vážit. Je to prostě skvělý nápad, který je profesionálně a zdatně vytvořen.
Libuše Černá
Pošlete vítězný příspěvek do světa!
Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!