Co je to, co vytváří naši identitu, co nás spojuje s minulými generacemi? Vladimír Ševela, redaktor víkendové přílohy Hospodářských novin, se při svém hledání přesahů minulosti do současnosti vydal k Lužickým Srbům. Tento malinký národ je přirozenou spojkou mezi Čechy a Německem, současná česká veřejnost o něm však příliš neví. Ve své pozoruhodné skice si autor všímá, na čem se identita obyvatel Dolní Lužice může zakládat, a mapuje jejich snahu o uchování starých tradic. Mistrně však také postihuje rozpory, které s sebou lpění na světě včerejška může přinášet.
Kdyby Lužičtí Srbové jako národnostní skupina zanikli, je to obrovská škoda pro celou Evropu. Fascinovali mě mladí lidé, kteří se o svůj původ zajímají, věnují tomu spoustu svého volného času, peněz a intenzivně to prožívají. V tom vidím určitou naději pro budoucnost tohoto etnika, to, že to není záležitost pouze muzejní.
Vladimír Ševela
Kohout? Spadl ze schodů…
Lidé, které Ševela popisuje, zápasí o svoji identitu a zároveň jsou s ní v rozepři. Ševela příhodně nenapsal příběh o folklóru, ale velmi vnímavou reportáž o sebereflexi v komplikovaném světě a o tom, jak se snaha být „náš“ občas také přetočí do odmítání všeho cizího. Nejedná se o příběh o malém světě Lužických Srbů. Jedná se o příběh o našem světě. Čechům mohu jeho četbu vřele doporučit – a stejně tak i Němcům.
Daniel Brössler
Pošlete vítězný příspěvek do světa!
Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!