Výjimečný vztah – tak nazvali autoři televizní reportáže pro WDR Thomas Purschke a Hans-Jürgen Büsch přátelství, které spojovalo dva výjimečné sportovce 20. století: Čecha Emila Zátopka a Němce Herberta Schade. Vzniklo v roce 1952 na olympiádě v Helsinkách. Tehdy Zátopek podal po závodě svému soupeři ruku – což tak krátkou dobu po válce bylo gesto velmi nečekané. Když se v roce 1972 konala olympiáda v Mnichově, Němci si vymohli, že na ní Zátopek pronese slavnostní řeč – a tímto trikem mu pomohli překonat společenskou degradaci, k níž ho odsoudil komunistický režim v Československu po porážce Pražského jara. Výjimečný vztah mezi českým a německým sportovcem, který veřejnosti dvojice novinářů představila, odráží životní přístup těchto sportovních legend: Přátelství je důležitější než všechny medaile.

Dana a Emil měli ohromné charisma. Takových lidí ve sportu moc není. Když člověk vidí, jak se sport zkomercionalizoval, kolik je tam korupce, dopingu, všech těchto stinných věcí. Tito skromní lidé, Emil a Dana, byli velcí vyslanci pro porozumění mezi národy.
Thomas Purschke

Chtěli jsme začít znova. Minulost nezapomenout, ale najít cestu ke vzájemnému porozumění.
Hans-Jürgen Büsch
Mimořádný vztah

Autoři Thomas Purschke a Hans-Jürgen Büsch připravili klasický televizní příspěvek, který znovu připomíná olympiádu, běh, středoevropské dějiny druhé poloviny 20. století, politické turbulence, ale také to všechno lidské, co je mezi tím.
Michael Hiller