Česko-německý dokumentární film Generace „N“: Deutschböhme zachycuje očima dnešních třicátníků osudy českých Němců. Svůj příběh vypráví čtyři pamětníci ze Sudet, z nichž dva byli po roce 1945 z Československa vysídleni, a dva tu museli zůstat. Autorky filmu se spolu s pamětníky vydali do míst, kde bylo jejich “doma”, a zapátrali po zapomenutých příbězích krajiny.
Nejsilnější zážitek mám spojený s jedním z pamětníků, když nás pozval na návštěvu a pak pohnutě řekl: ´Čekal jsem na vás celý život. Moc mě těší, že jsou tady mladí lidé, kteří se zajímají o to, jak se cítím, kteří mě neposuzují podle politiky nebo nějakého společenského konsensu. Vy tady sedíte přede mnou a přicházíte jako přátelé.´ To bylo moc emotivní a nikdy na to nezapomenu.
Veronika Kupková
Pro mě bylo také zajímavé vidět, co je opravdu domov. Narodila jsem se v Rusku ve Vladivostoku, pak jsem bydlela v Petrohradu, teď jsem v Německu. Hodně cestuji. Svůj domov si nosíme v sobě.
Olga Komarevtseva – Burkhart
Generace „N“: Deutschböhme
Na začátku práce poroty vznikl chaos – chaos z toho, že porota vůbec nebyla schopná zařadit příspěvek do české či německé kategorie. Je rozhodující národnost autorek? Nebo je spíše rozhodující jazyk, ve kterém je příspěvek natočen? Nebo daleko více to, pro jaké publikum je určen? Ani na jednu z těchto otázek v případě dokumentu Generace N neexistuje jednoznačná odpověď. Proto je právě toto – podle názoru poroty – skvělá přeshraniční novinařina, která stojí za ocenění.
Bára Procházková
Pošlete vítězný příspěvek do světa!
Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!