Dvoudílný dokument Matthiase Schmidta a Víta Poláčka se věnuje událostem, které si i sedm desetiletí po té, co se staly, nesou svůj kontroverzní nádech. Pro mnoho lidí v České republice i v Německu je ještě pořád odsun / vyhnání původního německého obyvatelstva z Československa velmi citlivou záležitostí. S respektem ke všem rozporům, které s sebou tyto příběhy přináší, se autorům dvoudílného dokumentu podařilo vytvořit dílo barevné, rozmanité, živé a skvěle odrážející mnohostrannost a ambivalentnost společné historie. Film vznikl v koprodukci České televize, německé MDR, rakouské ORF a německo-francouzské televize Arte.
Koprodukce byla výhodná ze spousty ohledů. najednou máte německé svědky, německé archivy. Najednou jde ve spolupráci o dialog a ne o izolovaný projekt, jak to bylo předtím.
Vít Poláček
Nejprve jsme chtěli ven ze začarovaného kruhu: kdo má vinu, co bylo horší, co bylo prvně, co následovalo? Chtěli jsme to ukázat, ale ne s tím, abychom na konci zase měli počítání toho, kdo má vinu. Na příkladu osobních příběhů – a bylo pro nás důležité, abychom tam měli obě strany, Němce i Čechy – jsme chtěli vyprávět, co se vlastně stalo. Tečka.
Matthias Schmidt
Odsun – Vertreibung
Matthias Schmidt a Vít Poláček se důsledně dívají na odsun očima „těch druhých“. Jak ve filmu několikrát přímo či nepřímo zazní – vše je totiž otázkou perspektivy. Události nevykreslují černobíle, jednostranně. Z odsunu nedělají téma ani české, ani německé – ale společné. Tedy přesně takové, jakým skutečně je.
Vojtěch Berger
Pošlete vítězný příspěvek do světa!
Zaujal vás příspěvek? Podělte se o něj s těmi, které by mohl také oslovit!